Podpisałem umowę zlecenia z pracownikiem – co teraz

odwrotne obciążenie
Odwrotne obciążenie – czym jest, kiedy i jak stosować
May 9, 2018
papieros
Przerwa na papierosa – czy masz do tego prawo
May 9, 2018

Umowa zlecenia to popularna forma współpracy pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Choć zapewnia wiele korzyści pracodawcy, to wiąże się również z pewnymi obowiązkami, o których trzeba pamiętać.

Wybór ubezpieczenia chorobowego
W przypadku umowy zlecenia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są obowiązkowe – za wyjątkiem składki na ubezpieczeniowe chorobowe, które jest dobrowolne. Pracownik we własnym zakresie może zdecydować, czy chce być nim objęty. Jeśli tak, zleceniodawca jest zobowiązany poinformować o tym ZUS i co miesiąc odprowadzać 2,45% wynagrodzenia z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Na jego podstawie pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy, macierzyński i tacierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Rejestracja pracownika w ZUS-ie
Kolejny krok to zarejestrowanie pracownika w ZUS-ie, na co pracodawca ma 7 dni kalendarzowych od momentu wejścia w życie umowy. W tym celu należy wypełnić druk ZUS ZUA i zanieść go placówki ZUS-u, pamiętając o tym, że musi być podpisany przez zleceniobiorcę.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu
Umowa zlecenia dopuszcza uwzględnienie 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu. O ile z 20% kosztów uzyskania przychodu mogą skorzystać wszyscy zleceniobiorcy, o tyle 50% należy się wyłącznie osobom, które wykonują działalność wymienioną w ust. 9b art. 22 ustawy o podatku PIT, czyli m.in. architektom, pisarzom, plastykom, fotografom, twórcom audiowizualnym, dziennikarzom czy publicystom.

Minimalna stawka i ewidencja czasu pracy
W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej zleceniodawcy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji czasu pracy, tak aby dało się udowodnić, że wypłacone wynagrodzenie jest równe lub wyższe najniższej ustawowej stawce godzinowej. Co istotne, ustawodawca nie wskazał, w jaki sposób prowadzić tego typu ewidencję, co daje zleceniodawcom dowolność w tym zakresie. Niezastosowanie się do tego obowiązku może się jednak wiązać z sankcjami za niewypłacenie minimalnego wynagrodzenia.