5 sposobów na skuteczną motywację pracowników

faktury
4 najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
May 18, 2017
pieniądze
Ceny transferowe – czym są, jak je stosować
May 18, 2017

Jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników, z pewnością chcesz, żeby byli jak najwydajniejsi i wykonywali swoje obowiązki jak najefektywniej. Czy jednak masz świadomość, że w tym celu wymagana jest motywacja, którą Ty, jako szef, możesz ukształtować?

1. Podwyżki

Co by nie pisać największą zachętą dla pracowników i najbardziej poszukiwaną są pieniądze. Zasadniczo im większe możliwości zarobku, tym większe zaangażowanie w wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego dobrym motywatorem dla pracowników są wszelkiego rodzaju podwyżki, premie, nagrody i awanse – oczywiście pod warunkiem, że osiąga się je uczciwie, sprawiedliwie i transparentnie.

2. Kontrola

Osoba, która wie, że jej praca jest stale kontrolowana, a jej efekty monitorowane, z większym zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki niż ktoś, kto jest pozbawiony kontroli i pozostawiony samemu sobie. Właśnie dlatego menadżerowie niezależnie od branży spędzają wiele godzin na tworzeniu zestawień, raportów i ocen zarówno poszczególnych pracowników, jak i całych zespołów.

3. Planowanie

Jeśli pracownik wie, jaki jest cel jego pracy i jakie efekty z niej wynikną, pojawia się w nim chęć do ich realizacji. Dlatego tak istotną rolę odgrywa planowanie. Dzięki dobremu planowi i harmonogramowi działań pracownicy czują, że są częścią jakiejś większej całości i wiele od nich zależy, co jest silnym motywatorem do codziennej pracy i w dużej mierze nadaje jej sens.

4. Inicjatywa pracowników

Oczywiście decydujące zdanie zawsze powinien mieć przełożony, jednak nie może być tak, że wszelkie nowe pomysły czy zmiany proponowane przez pracowników są z miejsca odrzucane bez pochylenia się nad nimi. Przekazując swoim podopiecznym inicjatywę i pozwalając im się wykazać ponad to, co należy do ich codziennych obowiązków, budujesz ich zaangażowanie. W związku z tym zawsze na poważnie bierz pod uwagę pomysły i sugestie pracowników, nawet jeśli wiesz, że nie zamierzasz ich realizować.

5. Podmiotowe traktowanie

Bez szacunku do pracownika i traktowania go w sposób podmiotowy, nie ma mowy o motywacji. Zainteresowanie jego pracą, częste rozmowy na różne tematy (nie tylko pracownicze), gotowość do pomocy w razie problemów, okazywanie wdzięczności, a także konstruktywna krytyka – to wszystko pokazuje, że zależy Ci na pracowniku nie tylko jako na osobie zatrudnionej w Twojej firmie, ale również jako na człowieku. Staraj się dążyć do tego, żeby wiedział, że jego praca jest wartościowa i ma większy sens niż tylko zarobienie pieniędzy. Jeśli pracownik to zauważy, możesz mieć pewność, że jego motywacja się zwiększy.