Split Payment, czyli dobrowolny mechanizm podzielonej płatności

W odpowiedzi na rosnącą liczbę projektów, nazywanych startupami, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stworzyło projekt nowej spółki. Prosta Spółka Akcyjna (PSA) ma połączyć zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Cechy Prostej Spółki Akcyjnej Środowisko startupów wskazało na problem związany z formą prawną tychże przedsiębiorstw. Najczęściej wybierana spółka z o.o. nie spełnia większości wymagań pomysłodawców nowych biznesów. Natomiast spółka akcyjna stawia wiele problemów organizacyjnych i wymaga znacznie większego kapitału. W Prostej Spółce Akcyjnej znacznie zostanie obniżona wartość kapitału zakładowego. Dużo łatwiejsza będzie również procedura rejestracji, którą będzie można wykonać przez internet i już po 24 godzinach ma być gotowa. Właściciele dostaną też zaskakująco dużą dowolność przy doborze organów spółki. W przypadku niepowodzenia biznesu, będzie możliwy łatwy sposób na zmianę organizacji prawnej lub rozwiązanie przedsiębiorstwa.
Prosta Spółka Akcyjna – ułatwienie dla startupów
June 14, 2018
faktury a rodo
Czy przepisy o ochronie danych osobowych dotyczą faktur?
July 5, 2018

Od 1. lipca bieżącego roku podatnicy VAT będą musieli zdecydować czy zechcą skorzystać z mechanizmu Split Payment. Podzielona płatność ma zapobiec uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego od towarów i usług i uszczelnić jego przepływ.

Jak działa Split Payment?

W praktyce po opłaceniu faktury pieniądze od nabywcy zostaną rozdzielone pomiędzy dwa konta. Kwota netto zasili rachunek bankowy przedsiębiorcy, a wartość podatku VAT wpłynie na specjalne konto, zwane rachunkiem VAT. Choć pieniądze, znajdujące się na koncie vatowskim, będą należały do przedsiębiorcy to dostęp do nich będzie ograniczony. Może to znacząco pogorszyć płynność finansową firm.

Decyzja o przejściu na Split Payment będzie dobrowolna, ale ustawodawca w zamian za skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności oferuje pewne udogodnienia. Podatnicy nie będą musieli obawiać się o podatkowe nieścisłości kontrahentów, ponieważ w tym przypadku przestanie obowiązywać zasada o solidarnej odpowiedzialności VAT.