Podatek solidarnościowy. Czy rozliczenie z małżonkiem uratuje nas przed nim?

pióro
Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – nowy obowiązek dla spółek
October 4, 2019
Jak przygotować się do końca roku podatkowego i o czym warto pamiętać?
December 17, 2019

Rozliczając podatek dochodowy za 2019 r. musimy pamiętać, że od stycznia najbogatsi będą zobowiązani zapłacić 4 proc. nowego podatku.

Jest to nowa danina, którą zapowiadał premier Mateusz Morawiecki w trakcie protestu osób niepełnosprawnych. Wprowadzona ustawa zakłada utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Będzie on zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie.

Niestety sposób rozliczenia tzw. daniny solidarnościowej nie jest dla wszystkich jasny. Mimo tego, że podatek ten będzie obowiązywał nieliczną grupę osób, którzy zarobią więcej niż milion złotych w ciągu roku, pojawia się pytanie: Czy wspólne rozliczenie roczne z małżonkiem w sytuacji, gdy jeden z małżonków zarobił 1,6 mln zł w ciągu roku, a drugi w tym czasie nie pracował, uratuje mnie przed daniną solidarnościową?

W przypadku PIT, wspólne rozliczenie pozwala na spore zaoszczędzenie. Jednak w przypadku daniny solidarnościowej resort finansów odpowiedział: nie. Wynika to z tego, że podstawę opodatkowania stanowi dochód każdego z małżonków z osobna.

Nowa danina obowiązuje od stycznia 2019 r., co oznacza, że po raz pierwszy trzeba ją będzie zapłacić wraz z rocznym rozliczeniem PIT za 2019 r., czyli do 30 kwietnia 2020 r. Stawka wynosi 4 proc. od dochodu powyżej miliona złotych.

Danina solidarnościowa nie obejmie jednak wszystkich dochodów. Przykładowo ze sprzedaży domu lub mieszkania (oczywiście jeśli nastąpi poza działalnością gospodarczą), a także opodatkowanych ryczałtowo przychodów (z najmu albo działalności gospodarczej).

Podatkiem solidarnościowym nie muszą się też przejmować osoby prawne, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Nawet jeśli osiągną dochód powyżej 1 mln zł.

Podstawa prawna: ustawa z 23 października 2018 r. DzU, z 23 listopada 2018 r., poz. 2192