internet
Działalność internetowa a kasa fiskalna
November 9, 2016
zagraniczna firma
Przeniesienie firmy za granicę – czy to legalne?
November 9, 2016

Odtwarzanie muzyki w restauracji, klubie, hotelu, salonie fryzjerskim, dyskotece czy sklepie jest dla wielu przedsiębiorców często tak oczywiste, że nawet nie zadają sobie pytania, czy to legalne. Aby nie narazić się na kary za puszczanie muzyki w lokalach, warto zapoznać się regulacjami na ten temat.

Kiedy można  legalnie odtwarzać muzykę w lokalu
Pozornie sprawa wydaje się prosta: muzyka w lokalach – puszczana zarówno z radia, jak i innych źródeł (np. płyta CD, Internet) – jest legalna bez ponoszenia żadnych opłat pod warunkiem, że jej odtwarzanie nie wiąże się z uzyskiwaniem korzyści majątkowych. Tu pojawia się jednak problem związany z definicją owych korzyści majątkowych i trudnością ze wskazaniem, kiedy one występują, a kiedy nie. Chcąc rozwiązać tę kwestię, najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy muzyka w lokalu powoduje, że zwiększa się wydajność pracy lub przybywa mi dzięki niej klientów”?

Rozważmy dwa przykłady. Pierwszy dotyczy małej, kilkuosobowej firmy, której pracownicy słuchają muzyki z radia we własnym gronie w biurze. Drugi – głośnego odtwarzania muzyki w salonie fryzjerskim, sklepie czy jakimkolwiek innych punkcie handlowym lub usługowym. W pierwszym przypadku opłaty za odtwarzanie muzyki nie będą konieczne, ponieważ w żaden sposób nie wpływa ona na przychody, efektywność czy konkurencyjność firmy. Inaczej jest w drugim przypadku – muzyka puszczana klientom czekającym w kolejce czy robiącym zakupu powoduje bowiem, że czas upływa im milej, a zatem chętniej przebywają w danym miejscu. W związku z tym przedsiębiorca musi wnieść opłaty na rzecz artystów i wydawców (ZAiKS i STOART).

Istnieje jeden wyjątek, który pozwala na bezpłatne i legalne puszczanie muzyki w każdym przypadku, również przy założeniu osiągania korzyści majątkowych – są nim zasoby z tzw. otwartych źródeł, dystrybuowane na licencji CC (Creative Commons). Umożliwiają one korzystanie z utworów muzycznych w celach zarobkowych, bez konieczności wnoszenia opłat na rzecz twórców i wydawców.

A co z radiem i telewizją?

Mimo powiązania z muzyką, radio i telewizja podlegają odrębnym regulacjom. Odtwarzanie audycji radiowych i telewizyjnych, zawsze wiąże się z opłaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego, a odbiorniki muszą być własnością firmy (faktura zakupu urządzenia).