Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet? – instrukcja krok po kroku

Dofinansowanie urlopu
Dofinansowanie urlopu pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)
October 10, 2017
kary
Kary umowne – jak się zabezpieczyć zgodnie z prawem?
October 10, 2017

Jeszcze kilka lat temu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagało wypełnienia wielu niejasnych formularzy i chodzenia od jednego urzędu do drugiego. Od 2012 sytuacja wygląda znacznie lepiej, ponieważ istnieje możliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez Internet, bez wychodzenia z domu. Przeczytaj poradnik, jak to zrobić krok po kroku.

Rejestracja spółki z o.o. online w praktyce
Zarejestrować spółkę z o.o. online może każdy, kto najpierw założy konto w internetowym systemie eKRS. W celu weryfikacji wniosku wymagany jest także podpis elektroniczny potwierdzony kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany ePUAP. Z zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością online wykluczone są natomiast osoby, które wnoszą do spółki aport (wkład niematerialny) – dopuszcza się tylko spółki wnoszące wkład pieniężny.

Po stworzeniu profilu w systemie eKRS należy pobrać szablon umowy, prawidłowo go wypełnić, uwierzytelnić elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym i dokonać opłaty, a na końcu wysłać elektronicznie do Krajowego Rejestru Sądowego. Koszt założenia spółki z o.o. online jest niższy niż przy rejestracji drogą tradycyjną, ponieważ zarejestrowanie spółki z o.o. online w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym to koszt 250 zł (dla porównania –  w przypadku rejestracji klasycznej wynosi 500 zł). Dodatkowo 100 zł wynosi opłata za opublikowanie informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Musimy również jako spółka zgłosić się do Urzędu Skarbowego, wypełnić stosowny formularz i wpłacić podatek. Wynosi on 0,5% od kwoty kapitału zakładowego pomniejszonego o koszty rejestracji.

Cały proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet jest łatwy i szybki. Nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności ani osobistego odwiedzania urzędów – wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu. Wygodnie i bez marnowania czasu.