Jak legalnie nie płacić składek ZUS

pieniądze
10 sposobów na legalne obniżenie podatku dochodowego i rozsądne podwyższenie kosztów
July 6, 2017
komirnik
Zmiany w egzekucjach komorniczych od 1 lipca
July 6, 2017

Od lat największą zmorą przedsiębiorców są obowiązkowe składki ZUS, które wiążą się z corocznymi wydatkami przekraczającymi 10 000 zł. A gdyby tak zapomnieć o zusowskich składkach i po prostu ich nie opłacać? To możliwe i całkowicie legalne! Poznaj 7 sposobów na ominięcie składek ZUS.

1. Firma lub zatrudnienie zagranicą

Prawo unijne stanowi, że osoby zatrudnione lub prowadzące przedsiębiorstwo zagranicą podlegają obowiązkowi składkowym w kraju, w którym działalność jest świadczona. Oznacza to, że jeśli większość Twoich działań gospodarczych odbywa się poza granicami Polski i tam masz swoją rezydencję podatkową, bez narażania się na konsekwencje prawne możesz zapomnieć o składkach ZUS.

2. Inkubatory Przedsiębiorczości

Nawiązując współpracę z inkubatorami przedsiębiorczości (np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości Województwa Śląskiego, Małopolski Inkubator Ekonomii Społecznej), w zamian za zryczałtowaną, miesięczną opłatę (niższą niż składki ZUS) powierzasz im prowadzenie księgowości, opłacanie składek i wszelkie inne sprawy formalno-prawne. Dochód wypłacany jest w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Minusem takiego rozwiązania jest działalność pod szyldem obcej firmy i brak pełnej niezależności w zakresie księgowości.

3. Przedsiębiorczy emeryt lub rencista

Emeryci i renciści prowadzący działalność gospodarczą są zwolnieni (z nielicznymi wyjątkami) z opłacania składki społecznej ZUS, natomiast składka zdrowotna jest obowiązkowa.

4. Spółka z o.o. z co najmniej dwoma wspólnikami lub spółka komandytowo-akcyjna

Zakładając spółkę z o.o. z co najmniej jednym wspólnikiem lub spółkę komandytowo akcyjną, znika obowiązek opłacania składek ZUS. O ile jednak oszczędności na ubezpieczeniach idą w tysiące złotych rocznie, o tyle prowadzenie spółki z o.o. wiąże się ze skomplikowanymi, a przez to kosztownymi obowiązkami formalno-prawnymi. Podobnie jest w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, która również podlega Ustawie o rachunkowości. Poza tym właściciele spółek są zobowiązani do opłacania zarówno podatku PIT, jak i CIT, co podnosi koszty.

5. Etat i działalność jednocześnie

Jeżeli zatrudnisz się na etacie i jednocześnie wykonujesz działalność gospodarczą, opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną. Oszczędności są więc bardzo duże, jednak etat musi być rzeczywisty – fikcyjne zatrudnienie w celu uniknięcia składek ZUS nie wchodzi w grę z prawnego punktu widzenia i wiąże się z wysokim ryzykiem.

6. Ubezpieczenie w KRUS

Rolnicy płacą ubezpieczenie w KRUS, które jest znacznie niższe niż składki ZUS. Rolnik chcący założyć działalność gospodarczą musi jednak spełnić surowe wymagania – prowadzić gospodarstwo i opłacać składki KRUS co najmniej trzy lata, nie przekraczać limitu przychodów i składać w KRUS zaświadczenia o nieprzekroczeniu tego limitu. Ponadto składki KRUS rolnika prowadzącego firmę są dwa razy wyższe niż rolnika nieprowadzącego działalności.

7. Przejście na umowę o dzieło

O ile charakter Twojej działalności na to pozwala, możesz rozliczać się na podstawie umowy o dzieło, od której nie odprowadza się składek ubezpieczeniowych. Pamiętaj jednak, że jest ona dozwolona tylko w przypadku niektórych zleceń i nie pozwala na wystawianie faktur.