10 sposobów na legalne obniżenie podatku dochodowego i rozsądne podwyższenie kosztów

pdf
Przydatne narzędzie do modyfikacji plików PDF
May 18, 2017
Businessman Calculating Finance
Jak legalnie nie płacić składek ZUS
July 6, 2017

Twoja działalność nie generuje wysokich lub wręcz prawie żadnych kosztów, przez co każdego miesiąca płacisz wysoki podatek dochodowy? To bolączka wielu małych przedsiębiorców, głównie osób pracujących w wolnych zawodach. Przede wszystkim do nich kierujemy krótki poradnik pokazujący, w jaki sposób bezpiecznie podwyższyć koszty i tym samym legalnie obniżyć podatek dochodowy.

1. Materiały edukacyjne

Książki, płyty DVD, specjalistyczne dokumenty i innego rodzaju materiały edukacyjne związane z Twoją branżą służą do zwiększenia przychodów, dlatego można je zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, odliczając od należnego podatku dochodowego.

2. Kursy i szkolenia

Z jednej strony kursy i szkolenia są przydatne same w sobie, bo dają wiedzę i umiejętności, które można wykorzystać z myślą o zarobkach, a z drugiej właśnie dlatego są kosztem i da się dzięki nim obniżyć PIT.

3. Sprzęt elektroniczny

Komputer, laptop, tablet, telefon, kamera, aparat fotograficzny, drukarka, skaner itp. – większość urządzeń elektronicznych bez problemu można zakwalifikować jako koszt prowadzenia działalności. Dlatego przy dużych przychodach warto sprawić sobie podwójny prezent w postaci elektronicznego gadżetu i niższego podatku.

4. Abonament na Internet i telefon

Jako przedsiębiorca, możesz sobie pozwolić na wyższy abonament na telefon i kupno Internetu mobilnego, bo w ten sposób obniżasz podatek dochodowy.

5. Licencje na programy

Pracując przy komputerze, siłą rzeczy używasz płatnych aplikacji i programów, chociażby podstawowych, jak system Windows czy pakiet Office. Zakup każdego z nich zalicza się do kosztów podatkowych, a więc nie wiąże się wyłącznie z wydatkami.

6. Samochód

Niezależnie od tego, czy weźmiesz samochód w leasing, czy kupisz go na własność i wniesiesz do majątku firmy, stanowi Twój koszt, który pomniejsza podatek dochodowy.

7. Delegacje

Odwiedzasz kontrahenta lub klienta? Odpowiednio udokumentowane wydatki na paliwo, noclegi, bilety czy inne opłaty mogą skutecznie posłużyć do obniżenia podatku od dochodu.

8. Wyposażenie biura

W świetle przepisów podatkowych koszty poniesione z tytułu wyposażenia miejsca pracy obniżają należny PIT. Meble, urządzenia techniczne i sprzęt elektroniczny, przybory biurowe i inne elementy wystroju wnętrza (np. kwiaty, firany, żaluzje, lampy) to przykłady takich wydatków.

9. Zlecanie prac podwykonawcom

Zlecając prace podwykonawcom, odnosisz podwójną korzyść: zarabiasz dzięki innym osobom, a jednocześnie faktury i umowy podpisane z nimi możesz zaliczyć do kosztów podatkowych. Jeśli więc w danym momencie dysponujesz dużą liczbą zleceń, nie miej przeszkód przed przekazywaniem ich zaufanym kontrahentom i pracownikom.

10. Oszczędności emerytalne

Oszczędzanie pieniędzy na własną emeryturę w ramach Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), a także opłacanie ubezpieczeń grupowych dla pracowników to kolejny sposób na zmniejszenie podatku PIT, który jednocześnie zapewnia realne korzyści – w tym przypadku wyższą emeryturę.