dzialalnosc
Działalność gospodarcza czy spółka?
October 11, 2016
rachunek
Koniec z papierowymi paragonami
October 11, 2016

Prawo podatkowe daje przedsiębiorcom możliwość rozliczania się i wystawiania faktur nie tylko w polskich złotych, ale również w walutach obcych. Żeby taka faktura była ważna, powinna spełniać określone warunki, które omawiamy poniżej.

 

Powody, dla których przedsiębiorcy rozliczają się w walutach obcych, są różne. Chociażby dla importerów lub osób zadłużonych w walucie obcej może to być po prostu bardziej opłacalne i wygodniejsze aniżeli płacenie w złotówkach. Wystawienie faktury w walucie obcej nie powinno sprawiać dużego problemu, ponieważ jest ona bardzo podobna do tradycyjnej faktury.
Faktura walutowa zawiera wszystkie pozycje, które znajdują się w jej tradycyjnym odpowiedniku, czyli numerację, datę wystawienia i sprzedaży, dane stron transakcji, metodę płatności, jednostkę miary i ilości, nazwę przedmiotu transakcji i cenę, która w przypadku faktur VAT powinna zostać wyodrębniona w wartościach brutto i netto. Choć zarówno cena jednostkowa netto, jak i brutto mogą być wyrażone w walucie obcej, to już kwotę podatku VAT należy zapisać w złotówkach.

W tym momencie rodzi się pytanie: w jaki sposób przeliczać kwotę należnego podatku VAT z waluty obcej na złotówki?

Tę kwestię określa Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazuje ono, że do przeliczania obcych walut na złotówki stosuje się kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego wystawienie faktury (pod warunkiem, iż data wystawienia faktury i data wykonania usługi/dostawy są z tego samego miesiąca, jeżeli są inne wtedy przeliczamy według kursu z ostatniego dnia miesiąca, w którym była wykonana usługa/dostawa). W momencie sporządzenia faktury wystarczy więc zajrzeć na stronę internetową NBP, znaleźć kurs dla waluty, w której rozliczana jest transakcja i zgodnie z nim przeliczyć wartość podatku VAT na złotówki.