6 błędów niedoświadczonego przedsiębiorcy, których powinieneś unikać

kasa
Kasy fiskalne – projekt zmian 2018/2019
November 2, 2017
ewidencja
Ewidencja wyposażenia – kogo dotyczy, jak przeprowadzić
December 8, 2017

Planujesz otworzyć firmę lub dopiero co rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej? Zamiast uczyć się na własnych błędach i za nie płacić, zawczasu dowiedz się, czego się wystrzegać i skorzystaj z doświadczeń innych przedsiębiorców.

1. Księgowość we własnym zakresie
Zakładasz firmę po raz pierwszy i nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej? W takim razie Twoja wiedza na temat obowiązków księgowych przedsiębiorcy prawdopodobnie jest zbyt mała, żeby sobie z nimi poradzić samemu.

2. Nieznajomość przepisów
Niestety, nawet powierzenie księgowości specjalistom w tej dziedzinie nie zwalnia przedsiębiorcy od orientacji w przepisach, które się do niego odnoszą. Przykładowo, osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą dotyczą zupełnie inne regulacje niż wspólnika w spółce z o.o. Nieznajomość przepisów i niestosowanie się do nich w najlepszym razie oznacza utratę potencjalnych zysków, a w najgorszym – odpowiedzialność karną skarbową.

3. Niespisywanie umów
Polska rzeczywistość gospodarcza niestety wiąże się z wysokim ryzykiem niezapłacenia za wykonane usługi lub sprzedany towar. Nierzetelni kontrahenci to zmora polskich przedsiębiorców, która prędzej czy później spotyka każdego, kto prowadzi własną firmę. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zawsze warto zawierać umowy regulujące dwustronną współpracę, dzięki czemu w przypadku niezapłacenia za usługi bądź towar znacznie łatwiej dochodzić wierzytelności niż bez umowy.

4. Nieuprawnione zaliczanie wydatków do kosztów
Wydatek na zorganizowanie imprezy firmowej? Okulary korekcyjne dla siebie? Kuchenka mikrofalowa do biura? Mimo że wydaje się, że są to wydatki związane z działalnością gospodarczą, to nie można ich zaliczyć to kosztów. Zdecydowanie warto znać przepisy, żeby nie narażać się na kary ze strony władz skarbowych.

5. Błędy w dokumentach księgowych
Faktura z nieprawidłowymi danymi, błędnie skonstruowana umowa, brak ciągłości w numeracji dokumentów – to tylko niektóre błędy często spotykane w księgowości niejednej małej i średniej firmy. W ich efekcie dokumenty mogą być nieważne, czego przykładem są umowy zawierające tzw. klauzule niedozwolone czy faktury bez numeracji.

6. Nieprzechowywanie dokumentacji
Większość dokumentów otrzymanych lub wygenerowanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej powinna być przechowywana przez określony czas, w bezpieczny i uporządkowany sposób. Niestosowanie się do tych przepisów może wiązać się z wysokimi grzywnami, szczególnie jeśli chodzi o dokumenty zatrudnieniowe.