Uwaga, zmiany w podatku VAT – przedsiębiorca będzie zobowiązany sprawdzić poprawność konta bankowego swojego kontrahenta

Zatrudniasz małżonka lub dzieci? Od tego roku przedsiębiorcy mogą zaliczać wynagrodzenie członków rodziny jako koszt uzyskania przychodu.
March 14, 2019
Kogo i od kiedy obowiązują nowe kasy fiskalne?
May 9, 2019

We wrześniu 2019 roku zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Między innymi będą tam podane numery rachunków bankowych przedsiębiorców.

Wykaz przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT będzie prowadzony w formie elektronicznej a dostęp do danych będzie bezpłatny. Rządowi zależy, aby było to wygodne narzędzie służące do szybkiej weryfikacji danych kontrahentów i ich rachunków, w szczególności dotyczących rejestracji do celów VAT. Wykaz ma za zadanie zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatnika w karuzeli VAT i ograniczyć wyłudzenia podatków przez nieuczciwych przedsiębiorców.
Jest to kolejny etap uszczelnienia systemu podatkowego.

Informacje zawarte w wykazie przedsiębiorców, mają obejmować pięć lat wstecz. Kontrahenci będą mieli dostęp do historii, a także do informacji o aktualnym statusie rejestracji przedsiębiorstwa po numerze NIP lub fragmencie nazwy wyszukiwanego podmiotu. Wykaz będzie zawierał również dane ze zgłoszenia identyfikacyjnego lub zgłoszenia aktualizacyjnego gdzie podany został numer rachunku bankowego przedsiębiorcy.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli kontrahent podatnika, dokona zapłaty za otrzymaną fakturę na niezgłoszony rachunek bankowy do urzędu skarbowego – konsekwencją będzie brak możliwości zaliczenia tej wpłaty do kosztów uzyskania przychodów.

Co w przypadku, gdy zapłata zostanie dokonana na inne konto?

Według nowego rozporządzenia, w przypadku dokonania zapłaty na inne konto, przedsiębiorca straci prawo do rozliczenia wydatku jako kosztu prowadzenia działalności gospodarczej, a także poniesie solidarną odpowiedzialność za VAT niezapłacony przez dostawcę. Jest jednak możliwość uniknięcia tych konsekwencji. Rozwiązaniem jest poinformowanie urzędu skarbowego o swoim niedopatrzeniu w przeciągu trzech dni od daty wysłania przelewu.

W uzasadnieniu projektu zapewniono, że przedsiębiorca nie będzie musiał wyrzucać wydatku z kosztów, jeśli okaże się, iż jego kontrahent podał w zgłoszeniu nieaktualny bądź błędny numer rachunku. Może też się zdarzyć, że przedsiębiorca zapłaci w kilku transzach i niektóre pójdą na inny rachunek niż ujawniony w wykazie. Wtedy podatkowym kosztem będą kwoty przelane na właściwe konto.