Zatrudniasz małżonka lub dzieci? Od tego roku przedsiębiorcy mogą zaliczać wynagrodzenie członków rodziny jako koszt uzyskania przychodu.

Zmiana w rozliczaniu podatków – Twój e-PIT dla pracowników
February 5, 2019
Uwaga, zmiany w podatku VAT – przedsiębiorca będzie zobowiązany sprawdzić poprawność konta bankowego swojego kontrahenta
April 8, 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uchwaliło w listopadzie ubiegłego roku nowe przepisy, które od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać, wprowadzając uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Nowe zasady spowodowały, że przestała istnieć różnica w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę małżonka oraz małoletnich dzieci i wynagrodzenia innych osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

  • małżonków
  • małoletnie dzieci przedsiębiorcy
  • wspólnika spółki osobowej

Niestety nie możemy ich zastosować w przypadku zatrudnienia osób
z którymi jesteśmy w nieformalnym związku, pełnoletnich dzieci lub dalszych krewnych.

Zdaniem Marcina Milczarka, radcy prawnego Ecovis Milczarek i Wspólnicy

„To dobra zmiana dla firm rodzinnych, które czekały na nią od wielu lat. Dotychczas przedsiębiorca musiał, po wypłaceniu małżonkowi wynagrodzenia, odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. A ów małżonek musiał wykazać swoje zarobki w rocznym zeznaniu PIT, więc był to dla niego dochód podlegający opodatkowaniu. Dla przedsiębiorcy natomiast wynagrodzenie małżonka nie stanowiło kosztu uzyskania przychodu. Z tego względu bardziej ekonomiczne było zatrudnienie osoby niespokrewnionej niż żony, bądź dziecka.„

Ważnym punktem jest fakt, że nowe rozporządzenie nie wprowadza ograniczeń wysokości  wynagrodzeń dla wymienionych osób. Nie ma znaczenia to na jakiej zasadzie wynagrodzenie zostanie wypłacone tj. umowy o pracę, umowy zlecenie czy też kontraktów menedżerskich. Od tego roku przedsiębiorca rozlicza je tak jak inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wprowadzona nowelizacja pozwoli na rozwój rodzinnych przedsiębiorstw, dzięki obniżeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.