Utrata zaufania do pracownika – czy i w jakich okolicznościach może być powodem zwolnienia?

monitoring
Monitoring w pracy – czy pracodawca ma do niego prawo?
March 22, 2018
zus
ZUS podważa umowy o dzieło – jak się obronić?
March 22, 2018

Zaufanie to podstawa w codziennych relacjach międzyludzkich, również w biznesie. Bez zaufania bardzo trudno się współpracuje, dlatego pracodawcy nie zwykli zatrudniać osób, wobec których są podejrzliwi. A co w sytuacji, gdy w oczach pracodawcy pracownik stracił zaufanie, którym wcześniej został obdarzony? Czy może to być przyczyną zwolnienia pracownika?

Rozwiewając wątpliwości – kodeks pracy dopuszcza możliwość zwolnienia pracownika z powodu utraty zaufania do niego przez pracodawcę. Do obowiązku pracodawcy należy udowodnienie, że do utraty zaufania rzeczywiście doszło i wynika ono z obiektywnych, realnych przyczyn, a nie widzimisię przełożonego. Racjonalne i poparte prawdziwymi argumentami oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika należy przekazać w standardowy sposób, tak jak się postępuje w przypadku tego typu oświadczeń.

W jakich sytuacjach może dojść do utraty zaufania?

Mimo że jest to pojęcie mocno subiektywne, często rozumie się przez nie:

• rozpoczęcie postępowania karnego wobec pracownika;
• uzasadnione podejrzenie co do kradzieży popełnionej przez pracownika;
• naruszenie wewnętrznych przepisów lub obowiązującego prawa;
• niewłaściwe rozliczenie mienia przekazanego zatrudnionemu;
• nieprawidłowe wydanie towaru.

Powyższe zachowania są jedynie przykładami, a katalog sytuacji i przewinień, w przypadku których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika, jest nieograniczony. Zawsze dotyczą jednak postaw i działań pracownika, które są niewłaściwe i niepożądane z punktu widzenia pracodawcy. Co istotne, intencje nie mają tu znaczenia – nawet jeśli uchybienie pracownika zostało popełnione w sposób nieświadomy, nie zwalnia to z odpowiedzialności i daje pracodawcy możliwość zwolnienia.

Utrata zaufania jako powód zwolnienia częściej pojawia się w przypadku pracownik na wyższych stanowiskach, które wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Malwersacje lub błędy finansowe głównego księgowego, prowadzenie rozmów z konkurencją przez dyrektora czy problemy z alkoholem dyspozytora lotniczego – to tylko niektóre przykłady uzasadniające rozwiązanie umowy z pracownikiem z powodu utraty zaufania.