Słowa kluczowe – dlaczego są tak ważne? (SEO)

biuro
Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – pamiętaj o zgłoszeniu
February 17, 2017
email
E-mail marketing – pomocne narzędzie dla Twojego biznesu
March 28, 2017

Każdego dnia, otwieramy przeglądarkę google, chcąc znaleźć jakiś produkt, usługę, informację. W okienku przeglądarki wpisujemy słowa, które mają nam pomóc odnaleźć poszukiwany produkt, usługę, informację np. fryzjer Warszawa, biuro rachunkowe Łomianki, sklep z porcelaną. W podobny sposób na całym świecie postępują miliony osób. To co wpisujemy w okienku przeglądarki to właśnie „słowa kluczowe” które pomagają trafić  do „celu”.

Po co nam te „słowa kluczowe”?

Jeżeli prowadzimy firmę, która posiada stronę internetową i mamy zamiar pozyskiwać nowych klientów poprzez Internet, musimy postawić sobie pytania,

(krok 1) co wpiszą do wyszukiwarki nasi potencjalni klienci, aby odszukać naszą firmę, nic o niej nie wiedząc?
(krok 2) co musimy zrobić, aby na te właśnie słowa pojawiała się nasza strona firmowa?

Jak dowiedzieć się jakie słowa kluczowe wpisują w wyszukiwarkę potencjalni klienci?

Wystarczy sprawdzić… nie trzeba zgadywać. Zakładamy konto Google Adwords. To nic nie kosztuje. Następnie wchodzimy w Narzędzia -> Planer słów kluczowych i wpisujemy interesujące nas frazy. Zobaczymy statystyki i podpowiedzi innych powiązanych fraz. W ten sposób selekcjonujemy interesujące nas słowa, które są fundamentem strategii pozyskiwania nowych klientów w Internecie.

Co zrobić, aby na wybrane słowa kluczowe pokazywała się nasza strona?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie musimy wyjaśnić, jak to się dzieje, że strony internetowe wyświetlają się na określone słowa kluczowe w odpowiedniej kolejności w wyszukiwarce google i kto za tym stoi. “Klucz” do katalogowania stron przez firmę google jest jej największą, pilnie strzeżoną tajemnicą, natomiast ogólne wskazania są powszechnie znane i dostępne.

Każdą stronę w sieci, w cyklach ok 3-tygodni odwiedzają „roboty” czyli programy katalogujące, które „czytają” nasze strony i na tej podstawie wyciągają wnioski jakie treści przedstawia dany serwis oraz komu powinien on zostać zaprezentowany po wprowadzeniu w wyszukiwarkę odpowiednich słów kluczowych.

Nasza strona, a w zasadzie jej treść musi być odpowiednio przygotowana, aby zarówno potencjalni czytelnicy (ludzie), a także roboty (programy) mogły odczytać i zrozumieć jej treść. Sposób przygotowania treści na stronie w spójny sposób z naszymi słowami kluczowymi i czytelny dla obu wspomnianych grup, nazywa się „optymalizacją strony”, co w dużym skrócie, oznacza takie przygotowanie treści, aby w najważniejszych częściach strony (tytuł, nagłówki, linki, statystyka wyrazów, podpisy pod grafikami) były umieszczone/wplecione nasze „słowa kluczowe” dzięki czemu roboty ze statystyki wyrazów wyciągną wnioski, iż  ta właśnie strona powinna być prezentowana na określone „słowa kluczowe”. Optymalizacja strony jest pierwszym podstawowym krokiem, który powinniśmy wykonać lub zlecić.

Co dalej?

Proces poprawiania naszej pozycji w wynikach wyszukiwania, nazywa się pozycjonowaniem. Jest to pojęcie bardzo szerokie, dlatego kolejne kroki (po optymalizacji strony) powinny być skonsultowane z osobą mającą doświadczenie w tym zakresie.

Jednymi z najważniejszych czynników, które decydują o pozycji naszej strony w wyszukiwarkach są

a.    Linki zewnętrzne – czyli adresy naszej strony umieszczone w innych stronach internetowych, które można kliknąć i przenieść się do naszej strony.
b.    Statystyki odwiedzin naszej witryny – czyli ilość osób, która odwiedziła naszą stronę oraz czas jaki na niej spędziła

Według google są to jedne z najważniejszych czynników decydujących o pozycji w wyszukiwarce, ponieważ:

a.    Linki zewnętrzne –  bardzo trudno jest namówić kogoś, aby umieścił adres naszej strony, u siebie … jeżeli tak robi, to rzeczywiście poleca ją
b.    Statystyki odwiedzin naszej witryny – trudno jest zachęcić nieznane nam osoby do odwiedzania naszego serwisu w regularnych odstępach czasu… jeżeli tak robią, warto, polecić ją innym

Musimy zdawać sobie sprawę, że lista punktów branych pod uwagę w ustalaniu aktualnego rankingu jest znacznie dłuższa. Google zbiera bardzo dokładne informacje o każdym serwisie tj. ilości odwiedzin, czas spędzony na poszczególnych podstronach, kliknięcia w linki, skąd przybywają odwiedzający do naszej witryny: wyszukiwarka, reklamy, linki w innych stronach, a może bezpośrednio wpisany adres w przeglądarkę, czy odwiedzający korzystali z komputera, tableta, telefonu, jakiej firmy były to urządzenia i jaki system operacyjny miały zainstalowany, oraz przez jaką przeglądarkę oglądali naszą witrynę.

Jako właściciele witryn możemy mieć dostęp do tych danych, po zarejestrowaniu się w systemie Google Analytics, co jest pierwszym krokiem do dokładnego poznania odwiedzających naszą witrynę oraz wyciągnięcia wniosków, które zoptymalizują jej funkcjonowanie i poprawiają pozycje w rankingach…czego wszystkim życzymy 🙂