Przepis na skuteczne szkolenia – nie wyrzucaj pieniędzy w błoto

prąd
Nie trać danych przez brak zasilania – zainwestuj w zasilacz UPS
March 28, 2017
przerwa
Przerwy w pracy, czyli jak i kiedy pracownicy mogą odpoczywać
March 28, 2017

Szkolenia to w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej jeden z nieodłącznych elementów funkcjonowania małych, średnich i dużych firm. Dokształcanie się i podnoszenie kompetencji rzeczywiście może być dobrą inwestycją, ale jeżeli szkolenie istnieje samo dla siebie i nie stanowi części głęboko przemyślanej strategii, równie dobrze może stać się niepotrzebnym kosztem. Sprawdź, jak uniknąć tego niebezpieczeństwa.

Szkolenia – koszt czy inwestycja
Z perspektywy pracodawcy szkolenie wydaje się dobrą inwestycją w najważniejszy zasób każdej firmy, czyli kadry. Nic dziwnego – w końcu zdobycie nowych umiejętności i rozszerzenie kompetencji pracowników powinno procentować wyższą efektywnością. Niestety, nieprawidłowe wdrożenie szkoleń może całkowicie zniweczyć ten plan, sprawiając, że staną się one tylko zbędnym wydatkiem, a dla pracowników zmarnowanym czasem lub tylko szansą na chwilę odpoczynku od codziennej pracy.

Zanim jako pracodawca skorzystasz ze szkolenia, dokładnie zorientuj się, jakie cele chcesz dzięki niemu zrealizować. Zamierzasz zwiększyć kompetencje miękkie menadżerów? Podnieść umiejętności sprzedażowe przedstawicieli handlowych? A może poprawić motywację wszystkich pracowników? Niezależnie od tego, co jest Twoim celem, pod jego kątem wybieraj szkolenia. Zdecydowanie lepiej zapłacić nieco więcej za dobrą inwestycję, która przyniesie w przyszłości zyski, niż marnować czas na niepotrzebne szkolenia – nawet, jeśli są darmowe.

Planowanie i realizacja
Kolejny krok to znalezienie profesjonalnej firmy szkoleniowej, która istnieje rzeczywiście po to, żeby skutecznie kształcić, edukować i rozwijać umiejętności pracowników, a nie pozyskiwać pieniądze z różnorakich dotacji. Tu kolejny raz warto postawić na jakość, wybierając partnera o wyrobionej renomie w swojej branży – nawet, jeśli jest droższy. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie, które potrafi zaciekawić pracowników i przekazać im przydatną wiedzę, jest naprawdę dużo warte.

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych szkoleń zaplanuj, jak będą przebiegać. Potrzebujesz kilku sesji w miesiącu czy wystarczy jedna rocznie? Od czego chcesz zacząć i na czym zakończyć? Jak zamierzasz podzielić pracowników? Szkolić wszystkich od razu czy w niewielkich grupach? Pytań jest bardzo wiele, a od odpowiedzi na nie zależy to, jak szkolenie będzie przebiegało w praktyce.

Z punktu widzenia pracodawcy niezwykle istotne jest także prawidłowe wdrożenie umiejętności zdobytych przez pracowników podczas szkolenia w codziennej pracy, o czym warto pomyśleć jeszcze przed jego rozpoczęciem i zadbać po zakończeniu.

Mierzenie efektów
Zarówno w trakcie szkoleń, jak i po ich zakończeniu przedsiębiorca powinien weryfikować, czy pierwotnie zakładane postępy są widoczne i przynoszą oczekiwane rezultaty. Aby szkolenia były dobrą inwestycją, trzeba z jednej strony mieć pewność, że ich uczestnicy, czyli pracownicy są z nich zadowoleni i widzą korzyści z nich płynące, a z drugiej odnotować spodziewane wzrosty w wynikach działalności firmy.

Jeżeli mimo wszystko szkolenia nie spełniły swojego zadania i celu nie udało się osiągnąć, należy sprawdzić, co było przyczyną niepowodzenia i przy następnych szkoleniach ją zlikwidować. Nie warto natomiast rezygnować ze szkoleń jako takich, ponieważ są one tylko narzędziem, które w rękach sprawnego przedsiębiorcy mogą poprawić funkcjonowanie biznesu, a w rękach niekompetentnej osoby przyczynić się do realnych strat.