
Czy pamiętasz o opłacie środowiskowej? Czy ona Cię dotyczy?
17 lutego, 2017
Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – pamiętaj o zgłoszeniu
17 lutego, 2017Zatrudniając pracowników na umowę o pracę, pod koniec roku kalendarzowego przedsiębiorca jest zobligowany do sporządzenia harmonogramu urlopów na kolejne 12 miesięcy. Czy ten obowiązek dotyczy jednak każdego pracodawcy? Jak się z niego wywiązać zgodnie z prawem i w trosce z jednej strony o własne interesy, a z drugiej o pracowników?
Przygotowanie grafiku urlopów jest niezbędne w przypadku firm, w których funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa – jeśli jej nie ma lub jeśli jej członkowie wyrazili zgodę na brak harmonogramu, nie trzeba go sporządzać. Natomiast planując pod koniec grudnia urlopy wypoczynkowe dla pracowników (nie mylmy z wolnym na żądanie) na nadchodzący rok, przedsiębiorca powinien uwzględniać takie czynniki jak:
• konieczność utrzymania niezbędnego personelu przez cały rok;
• organizację pracy;
• sezonowość działalności;
• wnioski i preferencje urlopowe pracowników;
• czas urlopu poszczególnych pracowników.
Przygotowywanie harmonogramu powinno odbywać się porozumieniu pomiędzy przedsiębiorcą a pracownikiem. Konieczne jest zawarcie kompromisu i wybranie takich terminów, które nie powodują problemów kadrowych i zarazem pozwalają wypocząć wszystkim zatrudnionym w odpowiednim wymiarze czasowym. Ostateczny kształt planu wolnego zależy jednak od pracodawcy, który go zatwierdza. Urlop wypoczynkowy może być podzielony – nie trzeba wybierać go w jednym, ciągłym okresie, z tym że co najmniej raz w roku musi trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych.