Kto może reprezentować podatnika przed Urzędem Skarbowym i ZUS

Kogo i od kiedy obowiązują nowe kasy fiskalne?
May 9, 2019
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w pigułce. Kogo dotyczą, jak to wygląda w praktyce?
July 10, 2019

Każdy przedsiębiorca przynajmniej raz w życiu odwiedzając Urząd Skarbowy lub ZUS, doświadczył długich kolejek, problemów wynikających ze skomplikowanych druków urzędowych czy ciągłego odsyłania z okienka do okienka przez urzędników.

Aby mieć więcej czasu na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, zamiast tracić go w urzędach, możemy wyręczyć się osobą trzecią, która otrzyma od nas pełnomocnictwo.

W celu reprezentowania podatnika w Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie, osoba trzecia musi otrzymać stosowne pełnomocnictwo, dzięki któremu staje się pełnoprawnym pełnomocnikiem danego przedsiębiorcy. Pełnomocnictwa często stosowane są przez firmy, których właściciele nie mają czasu i kompetencji, aby załatwiać sprawy urzędowe we własnym zakresie. Najczęściej świadczącym podmiotem tego typu usługi są biura rachunkowe.

Pełnomocnictwo wypisywane jest imiennie na pracownika lub właściciela biura rachunkowego. Pełnomocnik może reprezentować przedsiębiorce we wszystkich sprawach podatkowych na mocy tzw. pełnomocnictwa ogólnego. Wyjątkową sytuacją jest podpisywanie deklaracji, które obejmuje oddzielne upoważnienie, które przedsiębiorca składa w urzędzie skarbowym.

Pomimo tego, że pełnomocnikiem przed wymienionymi urzędami, może być każda osoba fizyczna, nawet ta bez specjalnych kwalifikacji, a posiadająca zdolność do odpowiednich czynności prawnych, to zdecydowanie bezpieczniej jest powierzyć ważne sprawy rozliczeniowe profesjonalistom.