Kiedy umowa o pracę, kiedy zlecenia

email
E-mail marketing – pomocne narzędzie dla Twojego biznesu
March 28, 2017
prąd
Nie trać danych przez brak zasilania – zainwestuj w zasilacz UPS
March 28, 2017

Umowa zlecenia czy umowa o pracę? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić lub zatrudniają pracowników. Odpowiedź nie jest oczywista, a pomyłka może mieć bolesne konsekwencje, dlatego warto poznać różnice pomiędzy tymi formami zatrudnienia i wiedzieć, jak je stosować.

Czym się różni umowa o pracę od umowy zlecenia

To, czy przedsiębiorca podpisze z pracownikiem umowę o pracę, czy zlecenia, ma daleko idące skutki dla obu stron. Z reguły przedsiębiorcy bardziej zależy na umowie zlecenia, ponieważ ma ona charakter cywilno-prawny, dlatego nie daje zatrudnionemu praktycznie żadnych praw, takich jak urlop czy ochrona przed zwolnieniem. Z kolei umowa o pracę wiąże się nie tylko z pełną ochroną wynikającą z zapisów Kodeksu pracy, ale też z wyższymi składkami ubezpieczeniowymi.
Przedmiotem zarówno umowy o pracę, jak i zlecenia jest wykonywanie określonych czynności przez zatrudnionego na rzecz pracodawcy. Różnica polega na tym, że w przypadku umowy o pracę mają one charakter ciągły i są wykonywane osobiście w określonym miejscu i czasie przez zatrudnionego, pod nadzorem przełożonego. Z kolei umowa zlecenia charakteryzuje się krótkotrwałością, a czynności nią objęte mogą być wykonywane bez nadzoru przełożonego, w dowolnym miejscu i czasie lub nawet zlecone komuś innemu.

Aby pokazać w praktyce różnice pomiędzy tymi formami zatrudnienia, warto posłużyć się przykładem pracy ochroniarza, która może być wykonywana tak na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia. Jeżeli bowiem polega ona na kilkudniowym pilnowaniu jakiegoś obiektu, a więc nie ma charakteru ciągłego, nic nie stoi na przeszkodzie zawarcia umowy zlecenia. Jeśli jednak praca odbywa się codziennie w określonych godzinnych co najmniej przez kilka tygodniu, pracodawca ma obowiązek zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę. Warto pamiętać o tym rozróżnieniu i stosować obie umowy w sposób zgodny z prawem – w przeciwnym razie należy liczyć się z karami finansowymi.

Umowa o pracę
– ciągły charakter,
– czynności wykonywane pod nadzorem przełożonego,
– praca wykonywana w określonym miejscu i czasie,
– osobista realizacja zadań przez zatrudnionego.

Umowa zlecenia
– krótkotrwały charakter,
– czynności wykonywane bez nadzoru przełożonego,
– praca może być wykonywana w dowolnym miejscu i czasie,
– zleceniobiorca może powierzyć wykonanie prac osobie trzeciej.