pióro
Pełnomocnictwo ogólne do kontroli podatkowej
August 2, 2016
kasa
Jak skorygować błąd lub zwrot na kasie fiskalnej?
August 10, 2016

Informacje ogólne

Od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa (a od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy) będą musiały przekazywać szczegółowe dane podatkowe, dotyczące prowadzonej działalności Urzędom Skarbowym w postaci  Jednolitego Pliku Kontrolnego. Firmy, które nie będą gotowe na udostępnią swoich danych, będą podlegały karze karno-skarbowej.

Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest związane z ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy — Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), która do Ordynacji podatkowej wprowadziła art. 193a.

Jakie firmy będą objęte JPK?

Obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczyć będzie w pierwszej kolejności dużych, a następnie małych i średnich przedsiębiorstw. Terminy wprowadzania obowiązku są następujące:

– Od 1 lipca 2016 roku – firma, która zatrudnia co najmniej 250 pracowników lub jej roczny obrót wyniósł co najmniej 50 mln euro
– Od 1 stycznia 2017 roku – firma, która zatrudnia co najmniej 9 pracowników oraz jej roczny obrót wyniósł co najmniej 2 mln euro

– Od 1 stycznia 2018 roku – pozostałe firmy

Jakie dane podlegają raportowaniu w JPK?

Księgi podatkowe, które należy rozumieć jako księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do prowadzenia których zobowiązani są podatnicy na podstawie odrębnych przepisów podatkowych.

Jakie jest struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Zakres danych:

– Księgi rachunkowe
– Magazyny
– Wyciągi bankowe
– Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
– Podatkowa księga przychodów i rozchodów KPiR
– Faktury VAT
– Ewidencje przychodów

Jak będzie wyglądać procedura kontroli w zakresie JPK?

– Bez wezwania organu podatkowego, podatnicy VAT będą zobowiązani do przekazywania plików JPK w strukturze “Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT” za pomocą środków komunikacji elektronicznej za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
– Na żądanie organu kontrolującego – Urząd Skarbowy występuje do podatnika z żądaniem przesłania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych za dany okres
– Firma generuje z systemu dane, o które wystąpił Urząd Skarbowy
– Zebrane dane firma przekazuje do urzędu za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub informatycznych nośników danych
– Następuje weryfikacja danych przez urząd i ich zapis na serwerze Ministerstwa Finansów

Jak się przygotować do wprowadzenia w firmie Jednolitego Pliku Kontrolnego?

– Sprawdź z ilu systemów musisz wygenerować dane potrzebne do JPK
– Sprawdź czy jesteś w stanie wygenerować kompletne dane do JPK
– Monitoruj aktualizację programów, które uwzględniają JPK i zaplanuj ją w swojej firmie
– Zainstaluj aktualizację i wygeneruj testowy plik JPK
– Sprawdź, czy wygenerowane dane są kompletne i poprawne pod względem merytorycznym

Uwaga! W przypadku faktycznej kontroli poprawianie danych na Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) jest zabronione, dlatego ważne jest przetestowanie mechanizmu, zwłaszcza jeśli w swojej firmie posiadasz oprogramowanie więcej niż jednego dostawcy.
Jednolity Plik Kontrolny nie obejmie okresów rozliczonych wcześniej, czyli przed lipcem 2016 roku.

Czy biuro Pioniew może wygenerować za Państwa dane do JPK?

Tak, system biura jest już przygotowany do generowania JPK, w zakresie danych które są wprowadzane do systemu księgowego czyli:

– Księgi rachunkowe
– Wyciągi bankowe
– Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
– Podatkowa księga przychodów i rozchodów KPiR
– Faktury VAT
– Ewidencje przychodów

Jedynym zakresem, który nie może być wygenerowany przez biuro jest Magazyn, gdyż dane te nie podlegają księgowaniu – dane te muszą być generowane przez właściciela firmy.