Faktury zbiorcze – czym są, na czym polegają, jak je stosować

paczki
Czy można zwrócić towar bez paragonu
February 17, 2017
klauzule
Klauzule niedozwolone – czym są i dlaczego powinieneś ich unikać
February 17, 2017

Faktury zbiorczy – słyszała o nich zapewne większość przedsiębiorców, ale nie każdy wie, czym się charakteryzują i jak je stosować. Tymczasem przynoszą one wymierne korzyści z punktu widzenia księgowości, dlatego tym bardziej warto je dokładnie poznać.

Instytucja faktury zbiorczej istnieje w polskim prawie podatkowym od 2013 r. Wówczas ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom dokumentowanie na jednej fakturze wielu transakcji wykonanych w danym miesiącu na rzecz jednego kontrahenta. Dzięki temu zamiast wystawiać kilka odrębnych dokumentów sprzedażowych można wszystkie czynności zewidencjonować na jednej fakturze, co jest nie tylko wygodne, ale również zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście nic nie wyklucza tego, żeby wystawiać osobne faktury dla każdej transakcji – wybór należy do przedsiębiorcy.

Faktura zbiorcza powinna zawierać wszystkie dane, które znajdują się na tradycyjnej fakturze (co powinna zawierać faktura?). Problem może pojawić się przy dacie, ponieważ faktura zbiorcza obejmuje kilka transakcji rozłożonych w ciągu miesiąca. Tu zasada jest prosta – data powinna przypadać na dzień ostatniej transakcji, przy czym przedsiębiorca ma na wystawienie dokumentu 15 dni, licząc od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Co ważne, mimo tego podatek powinien być zapłacony za miesiąc, w którym czynności były wykonywane.

Przykład: przedsiębiorca dokonał trzech transakcji na rzecz jednego kontrahenta w dniach 2., 10. i 20. lutego. W tej sytuacji musi wystawić fakturę zbiorczą najpóźniej 15 marca, a podatek opłacić za luty.