
Ewidencja przebiegu pojazdu – co należy wiedzieć o kilometrówce
16 grudnia, 2016
Leasing jako forma finansowania – zasady, zalety
16 grudnia, 2016Faktura VAT marża to rodzaj faktury, której mogą użyć jedynie nieliczni przedsiębiorcy. Jest ona korzystna dla sprzedawcy, ponieważ umożliwia odprowadzenie mniejszej kwoty podatku.
Czym jest faktura VAT marża
Faktura VAT marża różni się od tradycyjnych faktur sposobem naliczania podatku VAT. Podstawą opodatkowania jest tu jedynie marża, czyli różnica pomiędzy ceną nabycia towaru a ceną jego sprzedaży. Taka forma rozliczenia jest bardzo korzystna dla sprzedającego, nie musi on bowiem płacić podatku od całej kwoty sprzedaży. Kupujący jest w tym przypadku w gorszej sytuacji, ponieważ nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku na podstawie tego rodzaju faktury.
Kto może wystawić fakturę VAT marża
Prawo do wystawienia faktury VAT marża mają jedynie firmy, których działalność jest związana ze świadczeniem usług turystycznych, sprzedażą towarów używanych (np. samochodów czy urządzeń), antyków, dzieł sztuki czy też przedmiotów kolekcjonerskich. Warto zaznaczyć, że faktura VAT marża to jedynie jedna z dostępnych możliwości. Firmy, które są uprawnione do jej wystawienia, mogą zdecydować się również na tradycyjną fakturę.
Faktura VAT marża – jak ją wystawić
Faktura VAT marża to dokument, w którym należy zawrzeć imiona i nazwiska lub nazwy firm sprzedawcy i nabywcy, ich pełne dane adresowe oraz numery NIP. Istotne są również daty dokonania sprzedaży i wystawienia faktury. Należy podać nazwę towaru lub usługi, liczbę sprzedanych towarów i jednostkę miary, opcjonalnie zakres świadczonych usług i oczywiście kwotę należności łącznie z podatkiem.
Faktura VAT marża powinna być odpowiednio oznaczona. Oznaczenia różnią w zależności od tego, jakiej transakcji dotyczy dokument. W przypadku usług turystycznych należy dodać adnotację: „procedura marży dla biur podróży”. Jeśli sprzedaż dotyczyła przedmiotów kolekcjonerskich i towarów takich jak antyki, umieszcza się zapis: „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”. Analogicznie dla dzieł sztuki: „procedura marży – dzieła sztuki”, a dla towarów używanych: „procedura marży – towary używane”.