Jak wystawić fakturę dla osoby prywatnej?

kasa fiskalna
Wykreślenie z rejestru VAT – zmiany od 2017
May 18, 2017
pdf
Przydatne narzędzie do modyfikacji plików PDF
May 18, 2017

Sprzedając towar lub usługę osobie prywatnej, przedsiębiorca jest zobowiązany wystawić paragon, są jednak sytuacje, w których nabywca może żądać wystawienia faktury.

Ma to związek z możliwością dokonania przez nią odliczeń lub otrzymania zwrotu podatku. Przedsiębiorca jest zobligowany do wystawienia dokumentu w ciągu trzech miesięcy od zakończenia miesiąca, w którym nabywca dokonał całkowitej lub częściowej zapłaty, otrzymał towar czy też skorzystał z danej usługi. Od tej zasady istnieją wyjątki: w przypadku dostaw energii i gazu przewodowego oraz świadczenia niektórych usług, takich jak.: usługi telekomunikacyjne, najmu czy ochrony osób i mienia. Niemniej jeśli usługi te są importowane, czy też otrzymano na nie zaliczkę lub przedpłatę, to na żądanie nabywcy należy wystawić fakturę.

Co powinna zawierać faktura dla osoby prywatnej?

Faktura dla osoby fizycznej praktycznie nie różni się od tradycyjnej faktury. Jedyną różnicę stanowi numer NIP, którego nie posiada osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Często zdarza się, że w rubryce NIP sprzedawcy wpisują numer PESEL – nie ma takiego obowiązku.  Przepisy ustawy o VAT nie mówią nic o identyfikowania jakimkolwiek numerem osoby prywatnej, w związku z tym pole na numer identyfikacji podatkowej należy pozostawić puste.