Ciągłość umowy o dzieło – czy jest dopuszczalna

e-zwolnienia
E-zwolnienia od 2019 roku
May 9, 2018
KRS
Instrukcja elektronicznej wysyłki sprawozdania finansowego
May 9, 2018

Czy umowa o dzieło może trwać kilka lat? Czy prawo dopuszcza możliwość podpisywania kilku umów o dzieło przez dłuższy czas? Jeżeli zatrudniasz pracowników na tej podstawie, powinieneś poznać odpowiedzi na te pytania.

Umowa o dzieło należy do kategorii umów cywilno-prawnych, tzn. jest regulowana przez kodeks cywilny, a nie kodeks pracy, jak to się odbywa w przypadku umowy o pracę. Co istotne z punktu widzenia tematu, umowa o dzieło ma charakter umowy rezultatu, dlatego wytworzone w jej ramach dzieło powinno być ściśle określone i uchwytne. Każda umowa o dzieło musi stanowić o danym dziele, a więc należy ją stosować jednorazowo.

Ponieważ umowa o dzieło ma charakter jednorazowy i jest nastawiona na osiągnięcie konkretnego rezultatu, nie może być zawarta na dłuższy czas, niż potrzeba na wykonanie danego dzieła. Jak wynika z orzecznictwa, nie można też jej przedłużać „w nieskończoność”, bo w ten sposób uzyskuje ciągły charakter, co wyklucza jej zastosowanie i każe posłużyć się umową zlecenia.

Aby lepiej ująć problem, warto posłużyć się przykładem. Rozważmy wykonanie mebli na zamówienie, co jak najbardziej może być objęte umową o dzieło – ale tylko pod warunkiem, że zamówienie jest jednokrotne, np. na wykonanie jednej kuchni. Jeśli natomiast korzysta się z usług meblarskich tego samego usługodawcy wielokrotnie, np. jako inwestor kupujący nieruchomości na sprzedaż czy wynajem, umowa o dzieło nie ma zastosowania i należy się posłużyć umową o zlecenie.