Zakupy w internecie na „firmę”, a odstąpienie od umowy

haker
Nowa sztuczka hakerów, nie daj się nabrać!
29 listopada, 2016
czy-mozna
Czy można obciążyć dłużnika kosztami windykacji?
16 grudnia, 2016
haker
Nowa sztuczka hakerów, nie daj się nabrać!
29 listopada, 2016
czy-mozna
Czy można obciążyć dłużnika kosztami windykacji?
16 grudnia, 2016
ecommerce

Panuje obecnie gorączka zakupów świątecznych, szczególnie z roku na rok wzrasta poziom sprzedaży internetowej. Któż z nas nie robił zakupów na allegro lub innej platformie zakupowej. Wszyscy znamy poniższy zapis prawny informujący o 14 dniowym okresie po zakupowym, w którym możemy odstąpić od umowy bez podania przyczyny i bez konsekwencji zwrócić zakupiony przez internet produkt. Jest to dość wygodne i zachęcające do podejmowania nieprzemyślanych decyzji o zakupie, „przecież zawsze mogę go zwrócić jeżeli mi się nie spodoba”. Czy aby na pewno jest to zawsze możliwe?

Standardowy zapis w aukcjach allegro:
Jako konsument możesz zwrócić większość przedmiotów kupionych od Firm na Allegro (wyjątki i zasady zostały opisane na stronie Pomocy oraz w zakładce „Informacje od Sprzedającego”). Poinformuj sprzedającego o odstąpieniu od umowy (nie musisz podawać powodu odstąpienia). Masz na to 14 dni kalendarzowych od otrzymania towaru, chyba że sprzedający wyznacza na to dłuższy termin.

Magicznym słowem w powyższej informacji jest „konsument”

Art. 22 pkt 1. KC Pojęcie konsumenta
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Oznacza to, iż kupując w internecie i prosząc o wystawienie faktury na działalność gospodarczą, możemy napotkać problemy w przypadku chęci odstąpienia od umowy. Ostateczna wola zależy od przedsiębiorcy, który sprzedał nam produkt. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców w profesjonalny sposób podchodzi o obsługi klienta i nie stara się wykorzystać zapisu prawnego do zablokowania możliwości odstąpienia od umowy, o czym osobiście przekonaliśmy się w przypadku ostatnio realizowanych zakupów, które chcieliśmy zwrócić.

Podsumowując, zachęcamy do ostrożności w przypadku zakupów realizowanych do działalności gospodarczej lub upewnienie się przed zakupem jak podchodzi do odstąpienia od umowy przedsiębiorca u którego zamierzamy kupić produkt.