
Działalność w mieszkaniu a koszty podatkowe
9 listopada, 2016
Nowa sztuczka hakerów, nie daj się nabrać!
29 listopada, 2016
Zapowiedź kontroli skarbowej często wzbudza stres u przedsiębiorców – szczególnie, jeśli jest przeprowadzana po raz pierwszy. Niezależnie od tego, czy nerwy są uzasadnione, czy nie, warto znać swoje prawa i obowiązki w razie kontroli podatkowej.
Co warto wiedzieć
Przygotowując się do kontroli skarbowej, pamiętaj, że kontrolerzy mogą sprawdzać wyłącznie te dokumenty, przedmioty i zasoby, które wiążą się z przedmiotem danej kontroli. Wszystko, co wykracza poza jej zakres, nie może być weryfikowane. Jeżeli więc kontroli podlega np. rozliczenie podatku za miesiąc styczeń 2016, to żaden inny miesiąc rozliczeniowy nie może zostać poddany weryfikacji. Ponadto warto wiedzieć, że te dokumenty, zasoby i przedmioty, których kontrola podatkowa już wcześniej została przeprowadzona i zakończona, nie mogą po raz kolejny być jej poddane.
Na 7 do 30 dni przed każdą kontrolą wysyłane jest powiadomienie – bez niego kontrola staje się ona bezprawna. Zanim wpuścisz urzędników do miejsca, w którym prowadzisz działalność, sprawdź ich legitymacje i upewnij się, że masz do czynienia z rzeczywistymi pracownikami Kontroli Skarbowej. Jeżeli nie możesz się stawić w dniu ich przybycia, zawiadom ich o tym i ustal inny termin lub wyznacz pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował. Kontrola podatkowa może być prowadzona maksymalnie przez 12 dni roboczych w ciągu roku w przypadku mikroprzedsiębiorców i 18 dni w przypadku tzw. „małych” podatników.
Prawa
Co możesz:
- brać bierny udział w pracach kontrolerów;
- sporządzić własne uwagi w protokole;
- złożyć wniosek o odszkodowanie w razie straty spowodowanych przekroczeniem przepisów przez kontrolerów;
- w przypadku działań kontrolerów wykraczających poza przepisy złożyć sprzeciw wobec decyzji o rozpoczęciu i wykonywaniu kontroli.
Obowiązki
Co musisz:
- umożliwić wejście do budynku, w którym jest prowadzona działalność;
- zapewnić warunki do sprawnego przeprowadzenia kontroli (odpowiednio duże i wyposażone pomieszczenie);
- zgodnie ze swoją wiedzą odpowiadać na pytania dotyczące przedmiotu kontroli;
- na prośbę kontrolerów przełożyć na język polski dokumenty, które są zapisane w innym języku;
- udostępnić dokumenty, przedmioty i mienie powiązane z przedmiotem kontroli;
- zapewnić możliwość udokumentowania (np. nagrywanie, zdjęcia) dokumentów, przedmiotów i mienia związanego z dochodzeniem;
- na prośbę kontrolerów wykonać spis z natury.