administrator
Złośliwe oprogramowanie w mailach. Co robić?
December 15, 2018
uscisk
Klient nie odpowiada na ofertę, czy to oznacza zgodę?
December 16, 2018

Duży telewizor w siedzibie firmy. Czy aby na pewno mamy szansę “wrzucić” taki wydatek w koszty?

Związek z prowadzoną działalnością

Urządzenia takie jak komputer, drukarka, telefon komórkowy,  ksero to sprzęty codziennego użytku bez których trudno funkcjonować każdemu przedsiębiorcy. A co z telewizorem? Czy jego zakup i umieszczenie w kosztach prowadzenia firmy, może narazić nas na nieprzyjemności ze strony Urzędu Skarbowego? Odpowiedź brzmi: to zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Niekiedy zakup ten w przypadku wątpliwości ze strony Urzędy Skarbowego, będziemy musieli obronić.

Dla jakich firm zakup telewizora nie stanowi problemu?

  • firmy działające w segmencie public relations, agencje reklamowe i marketingowe oraz sporządzające analizy i raporty medialne,
  • szkoły językowe, przedszkola, wykładowcy,  firmy szkolące
  • lokale gastronomiczne, kawiarnie, bary, sklepy,
  • gabinety lekarskie,
  • salony kosmetyczne.

Z powyższej listy wynika, że firmy w których telewizor służy do prezentowania treści, reklam, filmów, szkoleń a także jest sposobem na umilenie klientowi czasu oczekiwania np: na wizytę lub zakup, nie powinny w żaden sposób obawiać się umieszczenia takiego wydatku w kosztach działalności.

Podobnie jak na załączonym do artykułu zdjęciu, może on być używany w sali konferencyjnej do prezentacji lub szkoleń podczas zebrać firmowych.

A co z jeżeli firma prowadzi działalność w domu?

Decydując się na taki zakup trzeba wykazać się dużą ostrożnością, gdyż to właśnie na firmie spoczywa obowiązek udowodnienia, że sprzęt służy wyłącznie w działalności i nikt nie korzysta z niego prywatnie. Trzeba w tym przypadku przede wszystkim zadbać, aby telewizor stał w części mieszkania wydzielonej pod firmę, a nie w części mieszkalnej.

Co z pozostałymi kosztami związanymi z zakupem telewizora?

Za koszt uzyskania przychodu można również uznać naprawy serwisowe, zakup dodatkowych kabli, głośników, opłaty abonamentowe i licencyjne, itp. Płatny pakiet telewizji cyfrowej lub kablowej może być jednak uznany, za koszt nie związany z firmą i urzędnicy mogą go odrzucić mając duże wątpliwości czy służy to wyłącznie klientom.

Abonament RTV

Trzeba pamiętać, że posiadanie telewizora wymaga jego rejestracji w placówce Poczty Polskiej lub na jej stronie internetowej. Trzeba to zrobić do 14 dni od jego zakupu (niezależnie czy sprzętu się faktycznie używa). Przedsiębiorca zobligowany jest również do regularnego opłacania tego abonamentu. W przypadku zapłaty za cały rok z góry to kwota 232,20 zł. Można ją zaliczyć do kosztów.

//]]>