kurs
Czy kurs językowy można wliczyć w koszty firmy?
December 15, 2018
ezwolnienia
Elektroniczne zwolnienia
December 15, 2018

Przez przypadek przelałeś pieniądze na inne konto, niż chciałeś? Nie wiesz, jak odzyskać pieniądze? W tym roku zmieniły się przepisy, dzięki czemu możesz liczyć na pomoc banku w łatwiejszym i szybszym otrzymaniu swoich pieniędzy.

Jeśli wysłaliśmy pieniądze do jednego z adresów w naszej książce możemy skontaktować się z nim i wytłumaczyć sytuacje. Szansa odzyskania pieniędzy jest praktycznie 100%. Innym rozwiązaniem jest szybkie anulowanie przelewu przed sesją przelewów wychodzących, co uchroni przed wysłaniem błędnego przelewu. Największym problemem jest pomyłkowy przelew na nr konta zupełnie nieznany. Z racji tajemnicy bankowej, bank nie mógł poinformować nas, kto jest właścicielem konta, na które przelaliśmy pieniądze.

Nowe przepisy – łatwiej odzyskasz pieniądze


Za sprawą nowelizacji ustawy o usługach płatniczych pieniądze wysłane na błędne konto łatwiej będzie odzyskać, bo bank nam w tym pomoże. Bank lub inna instytucja finansowa po otrzymaniu informacji od klienta o dokonaniu pomyłkowego przelewu ma obowiązek skontaktowania się z jego odbiorcą w celu poinformowania o konieczności zwrotu otrzymanych środków i konsekwencjach w przypadku ich nie odesłania. Zwrócone przez odbiorcę pieniądze trafią do banku, który następnie ma obowiązek przekazać je swojemu klientowi w ciągu 1-2 dni roboczych.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odbiorca nie zwróci pieniędzy. Wtedy bank może ujawnić jego dane, a ty masz prawo dochodzić roszczeń na drodze sądowej, posądzając odbiorcę o bezpodstawne wzbogacenie.

Etapy odzyskiwania środków pieniężnych

Jeśli wyślesz przez przypadek przelew na błędne konto postępuj według następujących kroków.

1. Poinformuj  bank o dokonanej pomyłce.


2. Bank w ciągu 3 dni roboczych skontaktuje się z odbiorcą i przekaże wiadomość o konieczności zwrotu pieniędzy.


3. Odbiorca powinien zwrócić pieniądze do banku, który przekaże środki na twoje konto w ciągu 1-2 dni roboczych.

//]]>