Zamawiasz logo? Zobacz co jest konieczne, aby zabezpieczyć Twoje interesy

dokumenty
JPK na żądanie – teraz obejmuje też małych i średnich przedsiębiorców
September 10, 2018
teczki
Nowe zasady prowadzenia akt osobowych
December 14, 2018

Posiadanie własnego logo nie jest warunkiem koniecznym do założenia firmy, niemniej pomaga budować profesjonalny wizerunek oraz kreować działania marketingowe.

Logotyp można zamówić:

1. w firmie zajmującej się projektowaniem grafiki lub agencji reklamowej łącznie z kompletną wizualizacją graficzną (wizytówki, teczki, banery itd).
2. można skorzystać z gotowych wzorów w bazach z grafikamitj. shutterstock, freepik
3. lub samodzielnie zaprojektować w aplikacjach tj. canva.com

Kupując logo w bazie za grafikami, zazwyczaj w pakiecie otrzymujemy licencje na używanie, ale z drugiej strony ryzykujemy, iż tym samym logiem będzie posługiwała się także inna firma.

Logo wykonane samodzielnie na pewno będzie wiązało się z niskim kosztem wykonania, brakiem formalności związanych z nabyciem praw autorskich, niemniej trzeba posiadać minimalną wiedzę związaną z zasadami tworzenia logotypów, a także odrobinę zdolności artystycznych. W przypadku samodzielnej kreacji, warto jest rozważyć zastrzeżenie znaku towarowego, tak abyśmy w przyszłości nie byli zmuszeni do jego zmiany, w przypadku, gdy ktoś nieuczciwy wykorzysta nasz pomysł.

Jeżeli zamówimy wykonanie logotypu w firmie zewnętrznej powinniśmy zadbać, aby nasza umowa była skonstruowana w należyty sposób i zabezpieczała nasze interesy.

Na co uważać?

Prawa autorskie i prawo do wyłącznego korzystania z logotypu
Autorskie prawa majątkowe do logotypu, pozwalają na korzystanie ze znaku i czerpanie z niego korzyści, są nierozerwalnie związane z tzw. polami eksploatacji, czyli tym, w jaki sposób i gdzie, może być wykorzystywane nasze logo.

W praktyce warto do umowy zawrzeć następujące zapisy: “bez ograniczeń terytorialnych i czasowych” “na wszystkich znanych polach eksploatacji, w szczególności zaś na konkretnych obszarach (np. w druku).”
Przykładowe pola eksploatacji wymienione są również w art 50 Ustawy o Prawie Autorskim).

Prawo do dysponowania dziełem.
Wyłączne prawo do dysponowania dziełem. Dzięki temu, grafik nie będzie mógł odsprzedać projektu kolejnej osobie ani wykorzystać w innych celach.

Uwaga! Jeśli logo zaprojektuje dla Ciebie jakakolwiek osoba „po znajomości” lub „za darmo do portfolio” to również musisz zawrzeć umowę o przekazanie praw majątkowych (w przypadku braku wynagrodzenia, wpisz, że prawa zostają przekazane nieodpłatnie, a wykonawca zrzeka się roszczeń). Zabezpiecza Cię to przed tym, aby po 20 latach, gdy Twoja firma odniesie sukces “grafik” nagle nie przypomniał sobie, że jednak może na tym zarobić.

Zgoda na wykonywanie praw zależnych

Jeżeli po kilku latach chciałbyś zmienić kolor Twojego logo, to możesz to zrobić tylko, kiedy masz zgodę autora na wykonywanie praw zależnych do logotypu. Prawa zależne pozwalają dokonywać zmian, przeróbek i adaptacji , a bez nich, możesz korzystać z logotypu tylko w oryginalnej formie i nie możesz nic w nim zmienić.

Inne klauzule
Nieuczciwy grafik, który zamiast zaprojektować logo skopiował cudze, znalezione w Internecie dzieło –  pewnego dnia ktoś puka do twoje firmy z pozwem o bezprawne korzystanie z utworu wraz z roszczeniem odszkodowawczym.

Jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji? W umowie musisz zatem zawrzeć klauzulę, zgodnie z którą grafik / agencja reklamowa oświadcza, iż posiada pełne prawa autorskie do dzieła, a w razie roszczeń osób trzecich przejmie te roszczenia i poniesie pełną odpowiedzialność.

Formaty plików, w jakich odbierasz logotyp
Odbierając logo pamiętaj, by poprosić o przygotowanie go w podstawowych formatach, które zapewnią Ci dalszą swobodną możliwość korzystania z logotypu:

.EPS – plik wektorowy otwierany programem Adobe Illustrator. Używany do druku.
.PDF – plik wektorowy, możliwy do otworzenia w Adobe Reader.
.PNG – plik rastrowy, może mieć transparentne tło. Używany w Internecie (jako zdjęcie, podpis).
.PSD – plik programu Adobe Photoshop – program do grafiki.

Logo inspiracje

Newest Logos

//]]>