Nietypowe wydatki, które możesz zaliczyć do kosztów

remont
Korzystna ulga podatkowa na termomodernizację – już od nowego roku!
September 10, 2018
dokumenty
JPK na żądanie – teraz obejmuje też małych i średnich przedsiębiorców
September 10, 2018

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z płaceniem podatku dochodowego. Osoby prowadzące firmę mogą obniżyć kwotę podatku poprzez odliczenie od niej kosztów uzyskania przychodu. Istnieją standardowe koszty, które wielu przedsiębiorców chętnie rozlicza, ale warto zwrócić uwagę na kilka dość nieoczywistych wydatków, które mogą jeszcze bardziej obniżyć podatki.

Produkty spożywcze

Wydatki na jedzenie i alkohol mogą stać się kosztem uzyskania przychodu nie tylko w sytuacji handlu nimi. Zaliczymy je do kosztów także wtedy, gdy będą podane jako poczęstunek dla klientów oraz pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Odzież i okulary

Do kosztów możemy zaliczyć nie tylko ubrania i obuwie ochronne, ale także takie, które będzie utożsamiać pracownika z firmą. Eleganckie stroje mogą być wliczone w koszty, gdy posiadają widoczne logo firmy i są używane w codziennych kontaktach z klientami. Dla pracowników spędzających ponad połowę czasu pracy przed komputerem można wliczyć w koszt zakupione dla nich okulary lub szkła kontaktowe.

Koszty utrzymania psa lub kota

Choć na pierwszy rzut oka punkt ten może wydawać się nieco absurdalny, to w rzeczywistości bardzo łatwo udowodnić związek pomiędzy posiadaniem psa lub kota a przychodami danej firmy. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie źródła przychodów, czyli pilnowanie przez zwierzęta terenu przedsiębiorstwa oraz zasobów w magazynach.

Jeżeli rodzaj prowadzonej działalności na to pozwala, w poczet wydatków firmowych możemy wliczyć wówczas karmę dla zwierząt, niezbędne akcesoria, koszty wizyt u weterynarza, szczepień, zabiegów oraz leków.

Książki i szkolenia

Wydatki na wszelkiego rodzaju literaturę i prasę branżową także można zalicza do wydatków firmowych. Podobnie jest ze szkoleniami i kursami specjalistycznymi, związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą – w tym przypadku musimy jednak udowodnić, że dane szkolenie można od razu powiązać ze zwiększeniem przychodu, np. zakupiliśmy kurs języka włoskiego ze względu na kontrakt z włoskim kontrahentem.

//]]>