Faktura na firmę – czy zawsze warto ją brać?

closed
JPK dla zawieszonej działalności – co trzeba wiedzieć ?
September 10, 2018
portfel
Zmiany w przekazywaniu wynagrodzenia od 1 stycznia 2019
September 10, 2018

Wiele osób robiących zakupy dla firmy już z przyzwyczajenia na każdy zakup bierze fakturę w celu wrzucenia jej w koszty. Nie zawsze jednak jest ona potrzebna, a w niektórych wypadkach więcej korzyści zyskamy nie biorąc jej.

Różnica konsument a przedsiębiorca

W momencie wzięcia faktury na przedsiębiorstwo przestajemy być konsumentem (osoba fizyczna) i tracimy kilka cennych udogodnień i praw:

1. Nie mamy prawa do rezygnacji z zakupu online bez podania przyczyny w ciągu 14 dni – to od sprzedawcy zależy czy przychyli się do naszej prośby.
2. Rzecznik konsumentów nie będzie nas reprezentował przed sądem – w przypadku sporu nie możemy liczyć na wsparcie rzecznika konsumentów.
3. Sprzedawca nie ma wobec Ciebie rozbudowanego obowiązku informacyjnego – tracimy to prawo i nie możemy powoływać się na brak informacji, który doprowadził np.do uszkodzenia produktu.
4. Nie funkcjonuje „odpowiedzialność za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową” – pozostaje nam jedynie rękojmia, która ma dużo mniejsze uprawnienia.
5. Nie dotyczą Cię „klauzule niedozwolone” – czyli zbiór zapisów w umowach, regulaminach sklepów, ale faktycznie nie mają żadnego skutku negatywnego dla konsumenta, niestety dla przedsiębiorcę już tak.
6. Sąd nie potraktuje Cię w sposób uprzywilejowany – w sporze sądowym z przedsiębiorcą to konsument, jest stroną uprzywilejowaną, biorąc fakturę, tracimy to prawo.

//]]>