Split payment- czy można opłacić jednym przelewem kilka faktur?

portfel
Zmiany w przekazywaniu wynagrodzenia od 1 stycznia 2019
September 10, 2018
zmiany w podatkach
Zmiany w podatkach od nowego roku
September 10, 2018

Split payment, oznacza, że dokonywana płatność podzielona jest na dwa rachunki usługodawcy. Każdy podatnik ma utworzony dodatkowy rachunek VAT, na który trafia odpowiednia kwota podatku VAT.

Kilka faktur jednym przelewem ?

Zgodnie z ustawą tym sposobem można każdorazowo opłacić jedną fakturę. Przy płatności split payment kupujący musi znać numer faktury, który należy wpisać w odpowiednie miejsce. Dzięki temu urząd skarbowy może szybko powiązać kwotę VAT z konkretną fakturą. Problem pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorca chce opłacić jednym przelewem kilka faktur. Technicznie zapłacenie kilku faktur jednocześnie jest możliwe i niektórzy przedsiębiorcy stosują tego typu praktyki, np. poprzez wpisanie w polu numer faktury zwrotu wyrażenia “zgodnie z zestawieniem” (w odniesieniu do zestawienia kilku faktur). Jednak takie rozwiązanie jest dla sprzedawców problemem, nie wiedzą bowiem, jak rozliczyć taką płatność.

W podzielonej płatności można zapłacić za więcej niż jedną fakturę. Ale kto tak zrobi, traci ochronę  (Split payment  chroni płacącego przed solidarną odpowiedzialnością za vat)  i podatkowe przywileje (w przypadku transakcji opłaconych zbiorczo) – informuje Ministerstwo

 

//]]>