Raje podatkowe – czy to się opłaca?

booksy1
Ciekawe aplikacje – Booksy – umawianie wizyt nie było nigdy tak proste
September 1, 2017
Dofinansowanie urlopu
Dofinansowanie urlopu pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)
October 10, 2017

W ostatnim czasie dość modne stało się rejestrowanie firmy Czechach, żeby płacić mniejsze podatki lub jeździć w Polsce sportowym wozem na czeskich tablicach. Czy warto?

Ministerstwo Finansów informuje, iż stosowanie schematów agresywnej optymalizacji podatkowej polegających na wykorzystywaniu głównie spółek kapitałowych – zarejestrowanych za granicą w sytuacji, gdy są one faktycznie polskimi podatnikami i są zarządzane z terytorium Polski może być uznane za agresywną optymalizację podatkową i będzie karane.

Firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce i osiągających tutaj dochody są często kuszone propozycjami oszczędności podatkowych dzięki “przeniesieniu działalności do innego kraju”. Polski podatnik nabywa udziały spółki zagranicznej i kontynuuje działalność w Polsce, przy czym dochody w założeniu mają podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium obcego kraju. Takie firmy mogą powstawać w rajach podatkowych, jak też np. w Czechach, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, na Słowacji, Cyprze, Malcie, w Holandii, Szwecji, itd.

Innym sposobem na zmniejszenie podatków w Polsce ma być rejestrowanie spółki na terytorium kraju sąsiedniego i kupowanie luksusowych lub sportowych samochodów. Auta te na zagranicznych tablicach rejestracyjnych widzimy na polskich ulicach. Auto z Czech – gdzie oszczędność? Po pierwsze akcyza, po drugie vat (który odliczamy od pełnej wartości), po trzecie formalności (krótki czas rejestracji spółki), po czwarte – brak problemów w poruszaniu się po polskich drogach. Przykładowo – Cena luksusowego samochodu w Polsce: 1 400 000 zł Cena na firmę w Czechach: 960 000 zł Oszczędzisz: 440 000 zł.

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, na Słowacji czy właśnie w Czechach nie jest nowym zjawiskiem. Prowadzenie działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów ma szereg zalet. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (společnost s ručením omezeným – s.r.o.) nie wymaga kapitału zakładowego. Komunikacja z urzędami – wszystkich szczebli – odbywa się w sposób elektroniczny. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są niższe niż w Polsce (15% i 22%). Ale to nie oznacza, że prowadzenie działalności w Czechach ma same zalety. Samo założenie firmy, choć nie trwa długo, wymaga zaświadczenia o niekaralności – ten sam wymóg dotyczy udziału we władzach spółek. Założenie spółki akcyjnej wymaga kapitału minimum 2 000 000 koron, czyli nieco ponad 300 000 zł (w Polsce co do zasady 100 000 zł).

Trzeba pamiętać, że jeżeli firmy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, to podlegają obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania nawet, jeśli spółka formalnie zarejestrowana jest za granicą, ale w rzeczywistości posiada zarząd w Polsce.

Jak można ustalić, czy firma kierowana jest z Polski czy nie?

Pomocna jest tu służbowa korespondencja e-mailowa, ustalenie miejsc spotkań z pracownikami, zleceniobiorcami, doradcami, odbiorcami lub dostawcami, dowody przebywania w innym państwie, takie jak koszty związane z przejazdami lub przelotami, wynajmem mieszkania lub posiadanie mieszkania za granicą przez członka organu zarządzającego.